15 + 2 otázky pro fotografku Kristýnu Kvapilovou

Vyzpovídali jsme pro vás fotografku Kristýnu Kvapilovou, se kterou už delší dobu spolupracujeme. Kdy je nejlepší čas na focení? Jak se na focení Kristýna připravuje a co by měl pes pro dobrou fotku umět? Dočtete se v našem článku.

  1. Z hlediska světla, kdy je nejlepší čas na focení?

Já mám osobně ze všeho nejraději “zlatou hodinku”, kdy světlo vždy úžasně kouzlí a vkládá do fotografie jedinečnou atmosféru.

  1. Jaké počasí je na focení psů nejvhodnější a které naopak není nic moc?

Spousta lidí by řeklo,že na focení psů je nejlepší hodně sluníčka. Opak je však pravdou. Vždy jsem nejraději,když je víceméně celý den tak nějak pod mrakem a na pejska nedopadá žádné extrémní světlo a stín, které by mohlo jeho tvář deformovat a tvořit nejednotný celkový dojem z fotografie. Co však velmi ocením je, když před západem slunce začnou paprsky prosvítat a přírodu pokryje zlatá sluneční deka!

  1. Jaký parametr je důležitý sledovat při koupi foto vybavení?

Záleží, čeho chce daný fotograf docílit. Zda-li pak by rád fotil pejsky v akci, v přírodě na výletech a nebo třeba psí portréty. Dle toho je pak potřeba vybrat patřičné vybavení. Osobně jsem však nejvíce spokojená a poslední dobou jsem si nesmírně oblíbila objektivy z řady Sigma Art!

  1. Bez čeho se při focení neobejdeš?

Bez foťáku a psa! 😀 A samozřejmě také nesmí chybět špinavá kolena a tričko, protože se u focení moc ráda válím po zemi. 😀

  1. Připravuješ se nějak před focením?

Většinou si zkontroluji, jestli mám ve foťáku baterii a jestli je nabitá, jelikož ano, už se mi párkrát stalo,že jsem si baterii zapomněla doma. 😀  Naštěstí se zrovna jednalo o focení pouze s mým psem Charliem a tak jsem tím nikoho nezdržovala a neotravovala. Občas si i v hlavě udělám vizi nápadů, které bych do fotografie ráda vložila. Ulehčí mi to pak následné plánování při tvorbě originální fotky.

Není k dispozici žádný popis fotky.
  1. Nejlepší rada ohledně focení, jakou jsi kdy dostala?

Je jedno, co říkají ostatní, fotíš přeci proto, že tě to baví. Fotíš pro sebe.

Jo a taky “foť na RAW už konečně!” 😀

  1. Jakou nejlepší radu můžeš dát?

Fotografovat tak, aby to bavilo jak psa, tak fotografa. 

  1. Co by měl pes pro dobré fotky ovládat?

Nejdůležitější je zvládnout základní poslušnost. Povely především jako zůstaň, sedni, lehni a vstaň. Dalším super bonusem jsou tríčky jako polož hlavu, dej pac, panáček atd. No a pokud máte doma extrémního modela třeba jako já, tak může umět triky jako je olíznout se na povel, koukat se do dálky, doprava, doleva, obejmout strom a mnohé další vychytávky, které ulehčí a vylepší fotografovi práci.

  1. Jak si fotky nejlépe třídit a organizovat?

Na organizaci fotek nemůžu doporučit nic jiného než editor Adobe Lightroom, ve kterém může člověk fotkám přidávat různé atributy a dle toho si je mnohem snadněji vytřídit a ulehčit si například výběr top fotek. V ČR najdete spoustu kurzů (včetně toho, který pořádám já) na úpravu fotografií v Lightroomu, kde se naučíte nejen upravovat své kousky, ale také se dozvíte o všemožných vymoženostech programu.

  1. Je důležité dodržovat pravidla kompozice?

Za mě vesměs ano, ale přeci jen jsou pravidla od toho, aby se porušovala a kolikrát to stojí za to!

  1. Co považuješ za nejčastější začátečnickou chybu?

Úhel pohledu.

Na obrázku může být: 1 person, směje se, dog a outdoor
  1. Jak si nastavit foťák pro co nejlepší výsledek? 

Doporučuji fotit RAWy do manuálního režimu, kde si následně patřičně dle počasí a požadavků nastavit trojúhelník složený z času, ISA a clony.

  1. Jaká byla tvá cesta od první fotky až po dnešek?

Hmm, zajímavá otázka. Již od začátku jsem chtěla do fotografování vložit vždy něco svého, nějaký originální nápad a něco nevšedního, co na první pohled může zaujmout. Je jasné, že zpočátku mé fotky nebyly technicky správně a tudíž to kolikrát nedopadlo dle mých představ. Nyní o nastavení vím mnohem více a tak se většinou nemusím bát, jestli má fotka nebude rozmazaná, nebo například příliš tmavá. Změna nastala také ve chvíli, kdy jsem k editování v Lightroomu přidala i Photoshop a můj styl úpravy se různým zkoušením a hraním si s programy změnil.

  1. Na jakou fotku jsi nejvíce hrdá?

Nikdy jsem nebyla dobrá v rozhodování se mezi vlastními fotkami a tudíž je pro mě tato otázka mírně záludná. Vybrala jsem však dvě fotografie Charlieho. První převážně kvůli atmosféře s krásnými magnoliemi a netradičnímu vzniku fotky. Je to dokonce jediný kousek,který mám i doma na plátně.  Druhá fotografie již není portrét, ale spíše taková cestovatelská. Má pro mě úplně jiný význam, jelikož výletem,ze které vznikla i tato fotka trošku více započala a vzplanula motivace na focení i během našich cest a zachycovat všechny ty úžasné lokace, které navštívíme! Navíc se mi i s fotkou rázem vybaví zážitky z daného místa. Člověk na fotky najednou nahlíží úplně jinak. Nejen jako na hezkou fotku pejska na poli,ale také jako na vzpomínky.

Na obrázku může být: mountain, sky, cloud, outdoor a nature
  1. Jaké objektivy na focení psů používat?

Budu se sice opakovat, ale opět záleží co přesně chceme fotit. Je například jasné, že na akční fotky nejsou příliš vhodná pevná, krátká skla a na fotografie v hezké přírodě dlouhé objektivy.

  1. Podle čeho vybíráš místo na focení?

Podle toho co se mi zkrátka líbí! Občas mám chuť na focení v kytičkách, či tmavých keřících a občas bych si raději zašla na nějaký krásný výlet do hor. A samozřejmě s tím souvisí i fakt, jakého psa fotografujeme a k čemu se hodí. Zde to však dle mého názoru není takový rozdíl jak s kompozicí. I fotka bílého psa na sněhu se dá udělat tak, aby byla nádherná.

  1. Z jakých úhlů je nejlichotivější psa fotit?

Z úrovně očí. Avšak pro dosažení roztomilých fotek je hezké psa fotit ze shora.

Kristýně moc děkujeme za rozhovor a z vlastní zkušenosti vám doporučujeme kurz Adobe Lightroomu, který Kristýna pořádá, posunulo nás to bez debaty mnohem dál!